Belpınar Pastırma

Biz Belpınar Pastırmayı Işık Dağı’nın eteklerinde, gölgede, rüzgarda oyun havası tadında sallana sallana kurutuyoruz.

Şimdi bu güzelim yörenin bizi büyüten rüzgarına, havasına, suyuna, toprağına emanet ettik ürünlerimizin lezzetini. İstedik ki çocuklarımız sağlıklı beslensinler, sağlıklı büyüsünler. İstedik ki sofralarımız kaliteyle bezensin, lezzetle donansın. İstedik ki ürünlerimizle hazırlanan yemekler hiç unutulmasın.

Belpınar ‘da ürettiğimiz pastırmalar, sırt olarak adlandırılan antrkottan alınmaktadır. Belpınar Pastırma Ünitesi ’nde, özenle seçilerek hazırlanan etler, tuzlanarak özel kalıplar içinde dövülerek bastırılır. Birkaç gün sonra sudan geçirilerek tuzunun bir kısmı giderilir. Hazırlanmış bu etler sofranıza uzanan yolda oluşumlarını tamamlamak için Işık Dağı ‘nın eteklerinde kurutulur.

Ayrı bir bölümde dövülerek un durumuna getirilmiş çemen tohumuyla sarımsak, kırmızı biber ve tuz bir bulamaç durumuna getirilir.

Halk arasında çemen diye anılan bu bulamaç, dövülerek bastırılmış olan et parçasına iyice sıvanır. Ete sürülen bu bulamaç ete hem hoş bir koku verir, hem de uzun süre bozulmadan saklanmasını temin eder.

İçindekiler;

Özenle seçilmiş dana eti, çemen unu, baharat, tuz, sarımsak